آیا استفاده از ضدآفتاب در خانه ضروری است ؟

آیا استفاده از ضدآفتاب در خانه ضروری است ؟

امروزه همه ما می دانیم که اشعه‌های نور آفتاب چقدر می تواند برای پوست ما مضر باشد . این اشعه ها مشکلات متعددی از جمله پیری زودرس پوست، قرمزی و حتی سرطان پوست را به همراه دارد و هر زمان که صحبت از جلوگیری از این آسیب‌های پوستی می‌شود، اولین گزینه پیشنهادی استفاده از ضد آفتاب ها است. در حقیقت ضدآفتاب مانند یک دیوار در برابر نور آفتاب که همان اشعه‌های فرابنفش است، قرار می‌گیرد و از پوست در برابر مضرات آن محافظت می ‌کند. اما سوالی که برای بیشتر خانم ها پیش می آید این است که آیا استفاده از ضدآفتاب در خانه ضروری است ؟ چرا باید در خانه ضدآفتاب بزنیم ؟ تا آخر مقاله با ما همراه باشید .

در کل ضد آفتاب‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • ضد آفتاب فیزیکی

ضدآفتاب فیزیکی یا همان مینرال حاوی موادی همچون دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی هستند که لایه ‌ای محافظ روی پوست ایجاد می کند، اشعه‌های مضر آفتاب را بازتاب می‌کنند تا مانع از برخورد آن با پوست شوند.

  • ضد آفتاب شیمیایی

این ضدآفتاب با داشتن فیلترهای شیمیایی و ترکیبات متعددی از جمله آووبنزون ، اکسی بنزن و اوکتی نوکسات در سطح پوست جذب می‌شوند و با جذب پرتوهای UV و تبدیل آن به گرما ، اشعه‌ها را از پوست دور خواهد کرد و از پوست محافظت می‌کند.

اهمیت استفاده از ضد آفتاب در خانه

کرم ضدآفتاب یکی از عوامل تأثیرگذار برای حفظ سلامت پوست صورت می ‌باشد. طبق تحقیقات متخصصان پوست همه افراد با هر نوع رنگ پوست چه در محیط آزاد و یا محیط خانه باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند، زیرا کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه‌های مضر ماورا‌بنفش محافظت کرده و از پیری زودرس پوست و از بروز خطوط ظریف چین و چروک جلوگیری می‌کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش خواهد داد . اهمیت چند دلیل برای استفاده از ضدآفتاب در خانه بسیار مهم است . از مهمترین فواید استفاده از کرم ضدآفتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد
  • آفتاب ‌سوختگی و پیری زودرس پوست را کاهش می‌دهد
  • به حفظ رنگ پوست کمک می‌کند
  • پیری زودرس پوست را کاهش می دهد .
  • رطوبت سلول  پوست حفظ می شود .
  • مانع از لک هایی مانند کک و مک و خال می شود .

در واقع نور خورشید از اشعه‌های ماورا‌بنفش مختلفی تشکیل شده است که این اشعه‌های مضر به دو دسته UVA  و UVB تقسیم می‌شوند . این دو اشعه اثرات مخربی بر روی سلامت پوست دارند .

کرم ضد آفتاب SPF50 ژایا

 اشعه UVA

این اشعه به قدری قوی است که می ‌تواند از شیشه عبور کرده و به ضخیم ‌ترین لایه پوست که درم نام دارد، می تواند نفوذ کند. این اشعه با تجزیه بافت الاستیک و کلاژن موجب بروز علائم پیری زودرس پوست مانند لک‌های پیری و چین و چروک می‌شود و با ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن در جهت محافظت از پوست در برابر گسترش و پیشرفت سلول‌های سرطانی، در تشکیل سرطا‌ن‌های پوست نقش مهمی دارد.

اشعه UVB  

این اشعه که به اشعه سوزان آفتاب نیز مشهور است به DNA پوست آسیب جدی وارد می کند ، در نتیجه پوست با قرار گرفتن در معرض آن ، حالت التهابی و قرمز رنگ پیدا می ‌کند و به اصطلاح دچار آفتاب سوختگی می ‌شود. سلو‌ل‌های پوستی با گذشت زمان و با قرار گرفتن طولانی مدت در برابر این اشعه به طور چشمگیری آسیب جدی می ‌‌بینند و در معرض سرطان پوست قرار می‌گیرد .

نورهای آبی blue light

یکی از مهمترین دلایل استفاده از ضدآفتاب در خانه اثرات مخرب نورهای آبی است . اثرهای مخرب نورهای آبی از صفحه‌های وسایل دیجیتال مانند رایانه‌ها، تلفن همراه و تلویزیون به پوست آسیب می زند . بهتر است بدانید این نورها از دو طریق  بر سلامت پوست شما تاثیر می‌گذارند : 1- نور آبی یا همان بلو لایت تولید رنگدانه یا ملانین را در پوست افزایش می ‌دهد که همین دلیل موجب بروز لک ‌های پیری و ملاسما می‌شود.2- نور آبی با ایجاد رادیکال‌های آزاد باعث تجزیه کلاژن ، التهاب پوست وتجزیه بافت الاستیک پوست شده و روند پیری پوست را افزایش می دهد . بیشتر افراد کار آن ها به گونه ای است که در طول شبانه روز ساعت‌ها از لب ‌تاپ و تلفن‌های همراه خود استفاده می ‌کنند، مصرف کرم‌های ضد آفتاب در خانه و یا محیط‌ های سر بسته برای حفظ سلامت پوست ضروری می ‌باشد .

استفاده از ضد ‌آفتاب در تمام فصول سال

معمولا همه ما از اهمیت و فواید استفاده از کرم‌های ضد ‌آفتاب برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از آسیب‌های پوستی آگاه هستیم ، اما استفاده از کرم ضد ‌آفتاب محدود به فصل خاصی همچون تابستان و بهار نمی شود ، بلکه در فصل های پاییز و زمستان نیز برای حفظ جوانی و سلامت پوست باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود. از آنجا که در فصل سرد سال لایه اوزون بسیار نازک‌ می‌شود، برف و یخ تا میزان 80 درصد اشعه ماورابنفش را منعکس می‌کند و باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد . بهتر است ضد آفتاب را در روتین مراقبتی پوست خود قرار دهید و هرچند ساعت یکبار آن را تمدید کنید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 13 =