آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن با آن

آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن با آن

حنا یکی از بهترین گیاهانی است که اغلب آن را با گیاه هزار و یک خاصیت می شناسند . حنا نه تنها برای ایجاد طرح های زیبا روی پوست استفاده می شود ، بلکه برای تقویت و پرپشت کردن موها نیز از آن کمک می گیرند و استفاده از حنا به هزاران سال گذشته برمیگردد. در واقع نیروی جنسی را تقویت می کند و سردردهای مزمن و غیرقابل تحمل را تسکین می بخشد . مردم قدیمی در فرهنگ های خود از حنا برای رنگ کردن ناخن ها ، مو و پوست استفاده کرده اند. در این مقاله سعی داریم به  آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن با آن بپردازیم . گیاه حنا چیست ؟ قبل از اینکه بخواهیم با نحوه رنگ کردن موها با حنا صحبت کنیم ، بهتر است در ابتدا کمی با گیاه حنا آشنا شویم .

گیاه حنا چیست؟

گیاه حنا که در کشورهای آسیایی با نام علمی Lawsonia inermis شناخته می شود. به طور کلی رایج ترین کاربردهای حنا، اغلب برای رنگ کردن ناخن ها و موها و حتی ایجاد طرح های هنری روی بدن استفاده میشود . در واقع ایجاد طرح با حنا روی بدن ، در کشورهای هندی رایج است و برای این کار در ابتدا برگ ها را به خوبی له می کنند و سپس رنگ قهوه ای و قرمز تیره ایجاد می کنند که می تواند برای مو، پوست و ناخن ها بسیار مفید باشد ، بدون اینکه هیچگونه عارضه جانبی را به همراه داشته باشد .

امروز حنای آماده را می توانید در انواع فروشگاه ها و بازارهای سنتی بیابید و از آن استفاده کنید . حنا یکی از روش های تقویت تارهای مو و پیاز مو بوده که به رشد سریع موها نیز کمک خواهد کرد . اما قبل از خرید حنا باید نحوه صحیح استفاده از آن را بیاموزید . اگر با نحوه استفاده و تهیه مواد حنا آشنا نیستید ، اصلا نگران نباشید . ما در این مطلب سعی داریم تا نحوه ی آماده سازی حنا برای استفاده روی موها و همچنین شستن موها پس از اتمام کار را به شما بیاموزیم .

نحوه ی آماده سازی حنا برای استفاده

باید بدانید که نحوه ی تهیه حنا برای رنج کردن آن با موها ، بسیار ساده و آسان است. معمولا امروزه حنا به شکل پودر در بازار های سنتی و اغلب فروشگاه ها به فروش میرسد. برای استفاده از این پودر و گذاشتن حنا روی سر ، در ابتدا باید حنا را با آب گرم ترکیب نمایید. یک دوم فنجان پودر حنا یا ۵۰ گرم را با یک چهارم فنجان آب داغ به خوبی ترکیب کنید. اگر احساس می کنید که حنی بیش از حد غلیظ است و نمی توانید آن را به خوبی هم بزنید ، می توانید یک ال 2 قاشق غذاخوری دیگر آب گرم به آن اضافه کنید.

آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن با آن

به طور کلی غلظت حنا باید مثل پوره سیب زمینی باشد طوری که به موها بچسبد . بعد از ترکیب کردن آب و حنا، ضروری است که روی درب کاسه را با پلاستیک بپوشانید و در دمای اتاق برای مدت 8 الی ۱۲ ساعت قرار دهید. بعد از آماده شدن مواد حنا، مقدار کمی آب گرم دیگر به آن اضافه کنید تا بتوانید بافت سفت حنا را کمی شل کنید و به راحتی روی موهایتان پخش شود. به این نکته توجه داشته باشید که حنا را باید برروی موهای کاملا تمیز و بدون چربی استفاده کنید ، بنابراین بهتر است در ابتدا موهای خود را بشویید و خشک کند .  قبل از استفاده از حنا، موهای خود را با شامپوی بدون سولفات بشویید و خشک کنید. چون حنا را باید روی موهای تمیز استفاده کنید.

نحوه گذاشتن حنا روی موها

بعد از اینکه مواد حنا آماده شد، در ابتدا موهای خود را به چند دسته 5 سانتی متری تقسیم کنید و با گیره در بالای سر محکم نمایید . برای جلوگیری از رنگی شدن دست و ناخن‌های خود، توصیه می کنیم از دستکش مناسب رنگ مو استفاده کنید. دسته های مو را به ترتیب باز کنید و با استفاده از یک قلموی بزرگ و مخصوص رنگ مو یا با انگشتان خود، حدود یک تا دو قاشق چای‌خوری از خمیر را روی ریشه مو بگذارید و روی ساقه های مو به خوبی پخش کنید. اگر احساس می کنید مواد روی موها کم است و مواد کافی به انتهای مو نرسیده ، می تواندی مقدار دیگری از مواد را بردارید و روی موها بزنید.

در آخر، دور موهای خود را پلاستیک بپیچید تا حنا بتواند رنگ بهتری به موهایتان بدهد. همچنین شما می توانید کلاهی را روی پلاستیک بپوشید و بخوابید. پوشاندن موها در پلاستیک باعث می‌شود که حنا گرم و مرطوب بماند و به خوبی رنگ بدهد.  باید بدانید حنا مثل سایر رنگ‌های غیرطبیعی مو نیست که طی 30 دقیقه الی 1 ساعت روی موها خشک شود، در واقع مدت زمان لازم برای خشک شدن حنا حداقل 6 الی 12 ساعت است . بنابراین بهتر است حنا را شب ساعت 9 روی موهای خود قرار دهید و صبح ساعت 8 آن را بشویید .

نحوه صحیح شستن موها

در واقع شستن موها پس از خشک شدن حنا کمی سخت است و اگر بتوانید اصول شستن موها را یاد بگیرید به راحتی می توانید تمامی مواد حنا را از روی موهای خود پاک کنید . توصیه می کنیم از شامپو برای شستن موهای خود استفاده نکنید تا مواد حنا بتوانند تاثیرات فوق العاده خود را روی موهای خود نشان دهند . پلاستیک را از روی موهایتان بردارید و سپس موها را به آرامی و با استفاده از دست باز کنید. موها را با آب ولرم به آرامی بشویید تا درصد بالای مواد حنا از روی موهایتان پاک شود . با استفاده از شانه چوبی موها را در زیر آب شانه کنید تا موادی که به ریشه موها چسبیده به راحتی پاک شود . سعی کنید تا 3 روز پس از حنا ، از شامپو یا نرم کننده مو استفاده نکنید . وقتی برای اولین بار موهایتان را پس از شستشوی حنا، خشک می کنید، رنگ موهایتان به حالت قهوه ای تیره یا روشن تغییر می کند ولی اگر بسیار روشن بود اصلا نگران نباشید ، چراکه بعد از چند روز تیره تر می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 10 =