دسته‌بندی نشده

مزیت دوش آب سرد برای سلامتی

مزیت دوش آب سرد برای سلامتی

تصور دوش گرفتن با آب سرد شاید احساس خوبی نداشته باشید ولی این آب سرد برای بدن بسیار مفید است. کم‌ کردن دمای آب بعد از شستن بدن و دوش آب سرد، فواید زیادی برای پوست و بدن دارد. شنیده اید افراد زیادی در زمستان از دوش آب سرد یا گرم استفاده می کنند یک دوش گرم بعد از یک روز پر کاری یا یک تمرین سخت بسیار عالی است. دوش آب سرد می‌تواند به افزایش چربی سوزی بدن کمک کند. با دوش آب سرد می‌توان وزن هم کم کرد در ادامه با ما باشید تا شما را با فواید دوش آب سر آشنا کنیم.

فواید دوش آب سرد

به گفته متخصصان پوست، آب گرم و داغ می‌تواند آسیب زیادی به پوست وارد کند و همین طور  آسیب را روی سلامت مو هم داشته باشد. پس بهتر است از دوش آب ولرم یا سرد استفاده کنید. در طول تاریخ که بشر برای حمام کردن از آب استفاده می کردند اغلب مردم ترجیح می دادند تا از آب سرد به جای آب گرم استفاده کنند. دوش آب سرد و یا ولرم مایل به سرد در فصل گرما بسیار دلچسب است.

ممکن است دوش آب سرد برای بعضی از افراد خیلی سخت باشد، اما از فواید دوش آب سرد برای بدن که در طب سنتی ذکر شده به چند نمونه در ادامه اشاره کرده ایم.

1. افزایش انرژی و شادی

دوش آب سرد در بهبود افسردگی تأثیری زیادی دارد. در حقیقت هنگام برخورد قطرات آب سرد با پوست شما سبب افزایش انرژی در بدن می شود و حس شادی و سر زندگی در بدن احساس خواهد شد در طول هفته دوبار زیر دوش آب سرد بایستید به مدت سه دقیقه برای جلوگیری از افسردگی.

2. کمک به رفع کوفتگی و کبودی

اگر ورزش‌ انجام می‌دهید حتما کوفتگی و کبودی ایجاد می‌شود، برای کاهش کبودی، از دوش آب سرد استفاده کنید برای درمان بدن درد قبل از ورزش کردن باید از دوش آب گرم استفاده کنید دوش آب سرد گردش خون کبودی را سریعتر بهبود می کند.

3. دوش آب سرد برای پوست و مو

دوش آب سرد فقط در زمان حمام می‌تواند به درخشندگی و افزایش سلامت مو کمک کند. قبل از خروج از حمام، به مدت چند دقیقه زیر دوش آب سرد بمانید. دوش آب سرد برای پوست می‌توان به بسته شدن منافذ پوست کمک کند.

دوش آب سرد برای پوست و مو

4. افزایش ایمنی در بدن

در واقعیت دوش آب سرد می‌تواند گلبول‌های سفید بدن را تحریک کند و سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و مقاومت کافی در برابر بیماری انفولازا را دارد.

دوش آب سرد برای استرس

حمام آب سرد برای سلامتی شما مفید بوده و حمام آب سرد در تابستان خیلی لذت بخش است.شستن صورت با آب سرد، باعث آرام کردن قلب،و آرامش و شادابی می شود شنا کردن در آب سرد استرس را کمتر می کند.

آب سرد و گرم و رژیم لاغری

به گفته متخصصان تنها با استفاده از چند تکنیک، دوش آب سرد، نمی‌توان به هدف کاهش وزن و لاغری دست پیدا کرد همچنین آن‌ها تنها مکمل و تحریک کننده هستند. پس برای داشتن یک رژیم لاغری خوب بهتر است از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

خواب بهتر

بدن شما ممکن است بعد از یک روز طولانی خسته کننده و رفتن به حمام یک دوش آب گرم خیلی آرامش بخش باشد. ذهنمان را آرام می‌کند و بدن شما احساس خوبی دارد دوش گرفتن قبل از خواب استرس را کم می‌کند و خواب خیلی عالی هم داریدبا دوش گرفتن گرم یا سرد، تمام فایده دوش گرفتن قبل از خواب را تجربه می کنید.

روش صحیح دوش آب سرد

قبل از دوش آب سرد، باید چند نکته را رعایت کنید تا تاثیر مثبت خود را داشته باشد. گرفتن دوش آب سرد به این روش خیلی صحیح است. زمان حمام، دمای آب را به‌ صورت تدریجی کم کنید تحمل کردن آن که سخت است پس اگر می خواهید تأثیر مثبت را احساس کنید باید پنج دقیقه زیر آن بایستید.

روش صحیح دوش آب سرد

بهترین دما برای دوش گرفتن

دوش آب سرد می تواند به تسکین درد، کاهش استرس و خستگی کمک کند. در همین حال، دوش آب گرم می تواند برای سلامت قلب مفید باشد،  و خواب  بهتری داشته باشید. از دوش گرفتن آب خیلی سرد و آب خیلی گرم به سلامتی شما آسیب می رساند پر هیز کنید.

ورزشکاری که از آسیب ورزشی در عذاب هستن و رنج می برن، دوش آب سرد به تسکین و التهاب آن ها کمک  می کند

معایب دوش آب سرد

برای افرادی که  سینوزیت  دارند و در معرض سرما به‌سرعت دچار درد و مشکل شدید تنفسی می‌شوند، بهتر است به‌جای دوش آب سرد، از دوش آب گرم استفاده کنند.دوش آب سرد نمی‌تواند جایگزین دارو باشدهمین دلیل افراد مبتلا به افسردگی نباید مصرف داروی خود را قطع کنندبهتر است پیش از استفاده از دوش آب سرد خود خیلی مطمعن باشند.

دوش گرفتن با آب گرم و سرد، در مرحله اول باید حتما باآب گرم شروع کنید و با آب سرد این کار را پایان دهید.نحوه انجام با موها شروع شود.بعد از شستشو در ظاهر و سلامت کلی آن ضروری است.  موهای صاف ، اگر سالم باشد، زیبایی خاص خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *