مراقبت مو

تخلخل مو چیست؟

تخلخل مو چیست؟

از قدیم تا به امروز داشتن موهای زیبا برای اکثر افراد مخصوصا بانوان بسیار دارای اهمیت بوده که برای به دست آوردن موهای زیبا باید نوع مو و واژگان مربوط به آن را بشناسیم و در مورد آنها بیشتر یاد بگیریم در این مقاله درباره ی تخلخل مو مواردی را میگوییم.
شاید شما تا حال واژه تخلخل مو را شنیده باشید اما معنی آن را ندانید.تخلخل مو به توانایی جذب و حفظ رطوبت توسط مو مربوط می‌باشد.

تخلخل مو به سه دسته تقسیم می‌شود

۱. تخلخل کم:در تخلخل کم کوتیکول‌ها به هم نزدیک هستند.
۲.تخلخل متوسط‌:در آن تنیدگی کوتیکول‌ها نسبتاً کمتر است.
۳.تخلخل زیاد: که در آن کوتیکول‌ها فاصله زیادی از هم دارند.
ما در این مقاله می‌خواهیم نگاه دقیقی به تخلخل مو داشته باشیم. انواع تخلخل‌های مو را خواهید شناخت و می‌توانیدبر اساس نوع تخلخل مو بهترین روش مراقبت آن را پیدا کنید.

تخلخل مو

 

معنی تخلخل مو

شما برای اینکه بدانید معنی تخلخل مو چیست و بهتر آن را درک کنید باید اول ساختار مو را بشناسید که از سه لایه کوتیکول ،کورتکس و مدولا تشکیل شده که کوتیکول لایه بیرونی و سخت است و نقش محافظت از مو را انجام می‌دهد از کوتیکول‌های کوچک‌تری درست شده است که روی هم قرار می‌گیرند.کورتکس‌ها ضخیم‌ترین لایه‌های مو هستندرنگدانه‌هایی که به مو رنگ می‌دهند و پروتئین‌های فیبروز در این لایه قرار می‌گیرند و مدولابخش نرم و مرکزی استوانه مو می‌باشد.

اگر می‌خواهید موی سر سالمی داشته باشید باید این را بدانید که آب و روغن و سایر محصولات باید بتوانند از کوتیکول‌ها عبور کنند و خود را به کورتکس برسانند اگر کوتیکول‌ها به هم خیلی نزدیک باشند این محصولات نمی‌توانند به مو نفوذ کنند.در جذب رطوبت دچار مشکل می‌شود همچنین اگر کوتیکول‌ها خیلی از هم جدا باشند مو نمی‌تواند رطوبت را نگهداری کند.

راهی که بتوانیم به راحتی تخلخل مو را تشخیص دهیم این است که برای اندازه‌گیری تخلخل موی خود را با شامپو شستشو دهید تا روی آن چربی یا هر مواد دیگری که هست پاک شود، بعد یک لیوان را پر از آب کنید وقتی موی شما تمیز و خشک شد یک تار موی خود را در یک لیوان آب بیندازید بعد ببینید که آیا تار مو ته لیوان غرق می‌شود یا روی آب می‌ماند.

حال می‌خواهیم ویژگی‌های انواع مو با تخلخل‌های کم و متوسط و زیاد را بازگو کنیم.

۱. ویژگی‌های مو با تخلخل کم

اگر محصولات روی موی شما می‌ماسند به راحتی جذب مو نمی‌شوند و هنگام شست و شو آب به سختی موهای شما را خیس می‌کند ،موهای شما در هوای آزاد مدت زمان زیادی وقت را نیاز دارد تا خشک شود،بدانید که مو با تخلخل کم دارید و در آن کوتیکول‌ها بسیار به هم بسته و نزدیک هستند نفوذ رطوبت به مغز مو بسیار سخت است.

۲.ویژگی مو با تخل متوسط

اگر موی شما به راحتی رنگ می‌گیرد،برای مدت‌های طولانی فرم می‌گیرند موی شما براق و درخشان و سالم به نظر می‌رسد، برای خشک شدن موهایتان به زمان زیادی احتیاج ندارید بدانید که تخلخل متوسطی دارید
در این نوع موها کوتیکول‌ها نه خیلی به هم نزدیک و نه خیلی از هم دور هستند که این موها در آنها رطوبت به راحتی نفوذ می‌کند و زمان طولانی‌تری در موها باقی می‌مانند.

۳.ویژگی‌های مو با تخلخل زیاد

اگر محصولات مرطوب کننده زود جذب مو شود، موها به راحتی بشکنند،موها معمولاً خشک و زبر باشند و به سرعت در هوای آزاد خشک شوند پس ویژگی‌های یک نوع موی تخلخل زیاد را دارد. در این نوع تخلخل فاصله بین کوتیکول‌ها بسیار زیاد است و این ممکن است بر اثر ژنتیک یا آسیب‌هایی باشد که بر مو وارد شده است شده‌ است. رطوبت به راحتی به ساقه مو می‌رسد این رطوبت مدت زیادی در مو باقی نمی‌ماند و خیلی زود از بین می‌رود.

آیا تخلخل قابل تغییر است یا خیر؟

اگر کم یا زیاد بودن این موضوع به ژنتیک شما بستگی داشته باشد نمی‌توان تغییر زیادی را در آن ایجاد کرد امابرای داشتن موهای سالم با کمک متخصصین می‌توان اقداماتی انجام داد که موی سالم‌تر وقابل فرم دادنی داشته باشید.

تخلخل مو در بانوان
حال می‌خواهیم در مورد انواع موها راهکارهایی را به شما پیشنهاد بدهیم.
در موها با تخلخل کم می‌توانید از نرم کننده‌ها و شامپوهایی استفاده کنید که گلیسیرین و عسل را دارا باشند. از محصولاتی مانند روغن که به سختی به کوتکول نفوذ می‌کنند دوری کنید.نرم کننده‌های بدون پروتئین
به راحتی جذب مو می‌شوند روی مو نمی‌ماسند پس از نرم کننده‌های بدون پروتئین استفاده کنید.
استفاده از سرپوش حرارتی یا بخارشوی و خشک کن با کلاه هنگام فرم دادن مو بسیار مهم است شما اگر این وسایل را ندارید بعد از استفاده از نرم کننده از یک سری دوش روی سشوار استفاده کنید.
رقیق شدن نرم کننده باعث می‌شود که به راحتی جذب مو شود پس وقتی از نرم کننده استفاده کنید که مو خیس باشد.
و در مو با تخلخل زیاد نرم کننده‌ها و شامپوهایی که روغنی هستند به مرطوب شدن مو کمک می‌کنند پس از آنها استفاده کنید.قبل از اینکه با هر وسیله گرمایشی و سشوار می‌خواهید سر خود را خشک کنید از نرم کننده‌ها و ماسک مو استفاده کنید
با این روش مو نیز در مقابل آسیب گرما محافظت می‌شود.
هنگام استفاده از نرم کننده و شامپوها از آب گرم استفاده نکنید آب ولرم مورد مناسبی می‌باشد.

شما ممکن است عبارت تخلخل مو را کمتر در روز بشنوید یا حتی نشنوید اما اگر در مورد موی سر خود آشنایی داشته باشید و به راحتی می‌توانید از آن مراقبت کنید راه‌های را در پیش بگیرید که موی براق و زیباتری داشته باشید.همه این موارد شاید ساده می‌تواند باعث داشتن موهای زیبا و قوی‌تری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *