مراقبت پوست

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک می‌شود؟

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک می‌شود؟

استفاده کردن از کرم ضد آفتاب یک راه بسیار عالی برای محافظت از پوست در برابر نور مضر خورشید و اشعه‌های آن است. امروزه کرم‌های ضد آفتاب رنگی ترند جدیدی در بین ضد آفتاب‌ها هستند و خیلی از افراد آنها را به ضد آفتاب‌های قدیمی ترجیح می‌دهند به خاطر اینکه رنگ سفیدی روی پوست به جا نمی‌گذارند، در بعضی اوقات ممکن است افراد بعد از استفاده کردن از کرم‌های ضد آفتاب روی پوستشان لک‌هایی را مشاهده کنند و این سوال برایشان پیش بیاید که چرا ضد آفتاب رنگی منجر به به وجود آمدن لک روی پوست می‌شود؟

ضد آفتاب‌های رنگی می‌توانند به کنترل شفافیت و درخشندگی منافذ کمک کنند، یا اینکه می‌تواند برای کسانی که پوست چرب و یا مستعد آکنه دارند بسیار مفید باشد به خاطر اینکه پوست را مات می‌کند و درخشندگی آن را کاهش می‌دهد. گذشته از مواردی که ذکر کردیم کرم ضد آفتاب رنگی می‌تواند لک‌های روی پوست را نیز پنهان کند و ظاهر یک دستی را به پوست بدهد، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که کرم ضد آفتاب رنگی می‌تواند منجر به وجود آمدن لک روی پوست شود یا نه؟

کرم ضد آفتاب رنگی چیست؟

ضد آفتاب‌های رنگی ضد آفتابی هستند که مقداری رنگدانه در آنها وجود دارد، این ضد آفتاب‌ها معمولاً حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند و محافظت در برابر آفتاب را ارائه می‌دهند، به خاطر همین خیلی از کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی پوست را سفید می‌کنند، این موضوع منجر به این می‌شود که پوست فرد غیر عادی به نظر برسد و یا اینگونه به نظر برسد که فرد آرایش بیش از حد روشنی کرده است.

کرم ضد آفتاب رنگی چیست؟تولید کنندگان برای مقابله با این رنگ سفید، شروع به افزودن رنگدانه‌های معدنی به ضد آفتاب کردند. در واقع این رنگدانه‌های معدنی همان رنگدانه‌هایی هستند که برای رنگ آمیزی محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند به خاطر همین با انجام این کار مرز بین لوازم آرایشی صورت و ضد آفتاب تا حدودی محو می‌شود، اکثراً میزان رنگدانه در کرم‌های ضد آفتاب رنگی به قدری است که بدون پوشاندن زیاد از حد پوست سفیدی را از بین می‌برند.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث به وجود آمدن لک روی پوست می‌شود؟

در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا ضد آفتاب رنگی منجر به به وجود آمدن لک می‌شود. بیشتر خانم‌ها از ضد آفتاب رنگی استفاده می‌کنند به خاطر اینکه این محصولات دارای رنگدانی‌هایی هستند که آنها را شبیه کرم پودر کرده است. ضد آفتاب‌های رنگی در انواع رنگ‌های هلویی و بژ به بازار وارد می‌شوند به خاطر همین برای انواع پوست تیره و روشن مناسب هستند.

ضد آفتاب‌های رنگی تمامی مواد لازم برای محافظت کردن از پوست را دارند و تنها فرقشان با ضد آفتاب معمولی داشتن رنگدانه‌ است. اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ضد آفتاب رنگی باعث به وجود آمدن لک روی صورت می‌شود؟

بر طبق تحقیقات انجام گرفته شده رنگدانه های درون ضد آفتاب هیچ تاثیری بر روی صورت ندارند و فقط برای بین بردن سفیدی کرم و پوشاندن لکه‌ها و جوش‌ها یا به عنوان یک زیرساز قبل از آرایش مورد استفاده قرار می‌گیرند به خاطر همین این سوال که چرا ضد آفتاب رنگی منجر به ایجاد لک روی صورت می‌شود از پایه اشتباه است و بر اساس شایعات شکل گرفته است.

آیا ضد آفتاب رنگی مانع دریافت ویتامین دی می‌شود؟

یک باور دیگری که در مورد ضد آفتاب رنگی وجود دارد این است که ضد آفتاب رنگی مانع از دریافت ویتامین دی توسط پوست می‌شود. ویتامین دی یک ماده بسیار مهم است که بدن به آن نیاز دارد و کمبود آن می‌تواند در دراز مدت باعث به وجود آمدن بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان شود. نور خورشید سرشار از ویتامین دی است و بعضی از افراد فکر می‌کنند با استفاده کردن از کرم ضد آفتاب پوستشان دیگر نمی‌تواند ویتامین دی را دریافت کنند اما پزشکان می‌گویند که این باور کاملا اشتباه است و چه ضد آفتاب رنگی و چه بدون رنگ هیچ کدام از آنها مانع از جذب ویتامین دی به پوست نمی‌شوند.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث جوش می‌شود؟

اکنون شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ضد آفتاب رنگی باعث جوش می‌شود؟ اگر فردی را دیدید که با استفاده از ضد آفتاب رنگی پوستش دچار چنین مشکلی شد احتمالاً محصولی که استفاده کرده است برای پوستش مناسب نیست. پوست‌های چرب و مختلط به شدت مستعد حساسیت‌های پوستی و جوش هستند. اگر این دسته از افراد از ضد آفتابی استفاده کنند که حاوی چربی و یا پارابن باشد پوستشان دچار انواع جوش‌ها و حساسیت‌های پوستی خواهد شد. به خاطر همین ما به شما توصیه می‌کنیم که از محصولات مناسب برای نوع پوست خودتان استفاده کنید و شایعات بی اساس و بی پایه را باور نکنید.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک می‌شود؟

هیپرپیگمانتاسیون، لکه‌های تیره و ملاسما از دسته بیماری‌های شایع پوستی هستند که هم مردان و هم زنان ممکن است به آن مبتلا شوند. لکه‌های ناشی از افزایش سن و یا رنگ پوست ناهموار یا تغییر رنگ در پوست ممکن است اعتماد به نفس افراد را تحت تاثیر قرار دهد، اما برای حل این موضوع چه کاری می‌توانیم بکنیم؟

استفاده کردن از کرم ضد آفتاب به جلوگیری از بدتر شدن ایجاد لک‌های جدید، هیپرپیگمانتاسیون، ملاسما همچنین بروز لکه‌های تیره کمک زیادی می‌کند. به علاوه ضد آفتاب مناسب می‌تواند رنگ پوست را روشن‌تر و شفاف‌تر نیز کند.

ضد آفتاب رنگی و لک

مهم‌ترین علت مبتلا شدن به هیپرپیگمانتاسیون و ملاسما قرار گرفتن در معرض نور خورشید است به خاطر همین استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای پیشگیری کردن از این شرایط یک موضوع بسیار مهم است. گذشته از این ضد آفتاب به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه‌های UVA و UVB خورشید کمک خیلی زیادی می‌کند.

همان گونه که ذکر کردیم این سوال اشتباه است که چرا ضد آفتاب رنگی منجر به به وجود آمدن لک می‌شود و به طور مشابه ضد آفتاب‌های غیر رنگی نیز هیچ نقشی در به وجود آمدن لک پوستی ندارند برعکس به درمان آن نیز کمک می‌کنند. ضد آفتاب‌ها با پیشگیری از رسیدن اشعه‌های مضر خورشیدی به پوست از بدتر شدن بیماری‌های پوستی و لک‌ها جلوگیری می‌کنند و لکه‌های روی پوست را روشن‌تر می‌کنند.

علت به وجود آمدن لکه‌های پوستی؟

تا به اینجای این مطلب فهمیدیم که ضد آفتاب رنگی باعث لک روی پوست نمی‌شود و این ادعا بی‌پایه و اساس است و حتی ضد آفتاب می‌تواند به از بین بردن لک‌ها نیز کمک کند اما ممکن است اکنون این سوال برایتان پیش بیاید که عوامل به وجود آورنده لک‌های پوستی چه هستند؟ عوامل خارجی و داخلی گوناگونی می‌توانند باعث افزایش تولید ملانین و بروز لک‌های پوستی شوند که در ادامه برخی از این عوامل را نام می‌بریم:

عوامل خارجی:

  • آسیب
  • آلرژی
  • داروها
  • قرارگیری در برابر نور خورشید

عوامل داخلی:

  • نوسانات هورمونی
  • عوامل ارثی
  • بیماری‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *