عمومی

انواع رنگ مو را بشناسید!

انواع رنگ مو را بشناسید!

دوست دارید موهایتان را خودتان رنگ نمایید اما نمی‌دانید چگونه باید رنگ مورد نظرتان را از میان انبوه نام‌ها و نشانه‌ های مختلف ‌انتخاب نمایید یا اصلا در مورد ترکیب رنگ‌ها یا عملیات‌های مختلفی که با رنگ موها انجام می‌ دهند، اطلاعی ندارید؛ نمی‌دانید که اگر جایی موهایتان تن قرمزی یا زردی زشت به خود گرفت باید چه عملی انجام دهی؛ اگر هم از آرایشگری راهنمایی بخواهید به گونه ای از واژگان تخصصی استفاده می‌ کند که گیج می‌ شوید و به هیچ عنوان متوجه صحبت‌های او نمی‌ شوید؛ اما ما قصد داریم شما را با این اصول اولیه و انواع رنگ مو آشنایی بدهیم ؛ اصولی که قادر است نقطه آغاز کار شما با دنیای رنگ موها باشد.

رنگ روی کاتالوگ چقدر واقعی می باشد؟

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ موی پایه موی خود فرد نیز بسیار مهم است. رنگ‌هایی که روی کاتالوگ‌ ها مشاهده می کنید همه روی موهای دکلره شده تست شده است حتی رنگ مشکی پر کلاغی. بنابراین یک فرد ایرانی با پایه رنگ تیره هیچ وقت توقع نداشته باشد که رنگ انتخابی روی موهایش دقیقا همان سایه را ایجاد نمایید . اگر دقیقا همان رنگ و سایه را می ‌خواهید موها نیاز به دکلره یا رنگ مو دارد آن هم در چند مرحله .

موهای افراد اروپایی به علت اینکه پایه روشن دارند تقریبا از پایه پنج به بالاتر رنگ مو همان سایه را ایجاد می‌ کند. اگر دقت کرده باشید در خانم‌هایی که موهای سفید بیشتری دارند رفله رنگ انتخابی بسیار نزدیک ‌تر به رنگ کاتالوگ مو خواهد بود نسبت به خانمی که رنگ موی مشکی یا قهوه ‌ای سیر دارد.

پایه‌های رنگ مو را بهتر بشناسید

رنگ‌ ها در 10 پایه هستند ؛ پایه رنگ را عمق رنگ نیز می ‌گویند و تن سایه ‌ای می باشد که روی مو می ‌افتد ؛ در واقع همان روشنی و تیرگی رنگ می باشد که به ترتیب عبارتند از:

1- مشکی،تیره‌ترین رنگ

2- قهوه‌ای تیره

3- قهوه‌ای متوسط

4- قهوه‌ای روشن

5- قهوه‌ای خیلی روشن

6- بلوند تیره

7- بلوند متوسط

8- بلوند روشن

9- بلوند خیلی روشن

10- بلوند خیلی خیلی روشن یا پلاتینه

پایه‌های رنگ مو را بهتر بشناسید

مثلا N6 و A6 هر دو یک پایه می باشند ولی تن N6 بلوند تیره و تن A6 بلوند تیره خاکستری می باشد . یادتان باشد عددهایی که در کنار رنگ نوشته ‌می ‌شود به این صورت خوانده می ‌شود که اسم شماره رنگ؛ سمت راست ممیزمی باشد و درجه یا همان پایه رنگ؛ سمت چپ ممیز.

از کدام اکسیدان بهره بگیریم ؟ اکسیدان‌ها چقدر متفاوت اند ؟

اکسیدان که به عنوان سرعت بخش فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌ کار می ‌رود، با توجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ ها تعیین می گردد.

اکسیدان۱ (۶٪): رنگ را فقط به صورت جزئی باز می‌ کند و برای پایه مو از 1 تا 4 می باشد .

اکسیدان ۲ (۹٪): قدرت بازکنندگی و روشن ‌کنندگی بالا روی موهای سفید را دارا می باشد و برای پایه مو از 5 تا 10 می باشد .

اکسیدان ۳ (۱۲٪): قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین مقدار رنگ را دارد و مخصوص دکلره می باشد ولی در رنگ‌های بالا یعنی پایه 9 و 10 هم قادر هستیم استفاده کنیم(البته در رنگ مو چندان استفاده ‌ای ندارد).

چرخه رنگ را یاد بگیرید

یکی از عوامل مهم رنگ کردن مو تعیین رنگدانه زیرین موهای شما می باشد. وقتی که شما رنگی را انتخاب می نمایید و روی موهایتان می ‌گذارید ممکن است به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به ‌دست نیاید.

اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ موجود می باشد ؛ اگر رنگ تن نارنجی داشت برای خنثی سازی تن نارنجی از رنگی استفاده می نماییم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری

رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

واریاسیون به چه کار می‌آید؟

واریاسیون ها رنگ موی خالص و قوی هستند که یا باید با رنگ مو یا با رنگ ساژ‌های روی موی دکلره شده ، مخلوط شوند تا تن رنگ را تغییر بدهند. واریاسیون‌ برای زیباتر شدن تغییر رنگ موی فعلی استفاده می گردند .
به چند نکته درباره خصوصیات واریاسیون‌ها توجه کنید:

۱ – واریاسیون سبز ، رنگ قرمز را خنثی می‌ کند و رنگ قرمز نی برای سبز این گونه است . پس هرگز وارياسیون سبز با رنگ قرمز یا بالعکس ترکیب نمی گردد .
۲ – واریاسیون زرد برای اینکه به مو ، تن طلایی بدهد با همه رنگ‌ها و رنگ‌ ساژها ترکیب می‌ گردد .
۳ – واریاسیون نقره‌ای ، ضد زردی می باشد و زردی مو را از بین برده و موها را براق می نماید .
۴ – واریاسیون آبی ضد نارنجی بوده و رنگ نارنجی را خنثی می‌کند.

قانون ترکیب واریاسیون‌ ها

۱ – ۹۹/۰ یا E12 ، واریاسیون‌های بنفش می باشند که با رنگ مو‌های A و C و رنگ‌های قرمز مخلوط می‌شو گردند .

۲ – ۱۰/۰ یا E14، واریاسیون‌های آبی می باشند که با رنگ مو‌های گروه N مخلوط می ‌شوند.

۳ – ۸۸/۰ یا E15، واریاسیون‌ های قرمز می باشند که با تمام رنگ موها مخلوط می  ‌شوند. فقط با گروه‌های M ، C , A ترکیب نمی گردند .

4 – ۳۳/۰ یا E17 ، واریاسیون‌های سبز می باشند که با سری رنگ مو‌های A ،C و M ترکیب می‌شوند.

قانون ترکیب واریاسیون‌ ها

قرمزی موها را چطور بگیرید؟

گاهی پیش می ‌آید پس از رنگ کردن مو با هاله قرمزی که در رنگ وجود دارد مشکل دارید و قصد دارید این قرمزی را به روشی از میان ببرید؛ در این حالت باید موها را رنگساژ نمایید، رنگساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده‌ . باید یک پایه رنگ نرمال(بین 5 الی 7) یا دودی یا زیتونی را انتخاب نمایید بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط نمایید تا رنگ حالت ماست رقیقی را پیدا کند، پس آن را به موها بمالید و حدود 10 تا 20 دقیقه صبر کنید و سپس موها را بشویید.

راهکاری برای پایدار کردن رنگ‌های فانتزی

اگر برای رنگ موهایتان از رنگ‌ های فانتزی مانند قرمز، بنفش و…  مورد استفاده قرار داده اید برای پایدار کردن آن باید بعد از یک هفته تا 10 روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ شان از بین نرفته اند، آنها را رنگساژ نمایید تا رنگ ثابت بشود. حواستان باشد که بعد از 15 تا 20 روز رنگساژ دیگر فایده‌ای ندارد و جهت بدست آوردن همان رنگ قبلی باید دوباره موها را کامل رنگ نمایید.

راهکاری برای رنگ گرفتن موهای سفید

اگر موهایتان خیلی سفید باشد آن را با كمي اكسيدان آغشته نمایید و به مدت تقريبا 10 دقيقه صبر نمایید تا موها تحریك شده و قادر باشد بهتر رنگ مو را به خود جذب نمایند اما اگر سفیدی موهایتان کم است نيازي به اين كار نمی باشد.بهترين رنگ برای شما مخلوط 2 رنگ شماره 4 و 5 از گروه  N می باشد يا مخلوط 3 و 4 از گروه M می باشد كه هر دوي اين رنگ‌ها بهتر است با اكسيدان 9 درصد مخلوط گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *